Pravda o Egyptě aneb možná největší objevy 20. století zamlčeny - díl 1

2. února 2007 v 15:44 | Silmarienna |  Záhady
Autor: Dalibor Novák
Jistě jste také mnohokrát slyšeli, že egyptské pyramidy byly už dávno celé vykradeny a že báje o tajuplné sfinze strážící velké poklady jsou zkrátka jen báje. Možná jste si ale také řekli, že všechno prozkoumáno být nemůže a zasnili jste se do Indiana Jonesovských záhad, mystických představ o historii lidstva a skrytých tajemstvích. A možná, že toto není vůbec váš obor ani koníček a chcete se jen střízlivě dozvědět, co nového věda přinesla a spokojeně chcete žít dál.
Každopádně by vás jistě rozčílilo, kdyby vám někdo chtěl zatajit zásadní objevy
a změny v poznatcích, o kterých jste se museli jako děti již na základních školách učit. Schopnosti státních úřadů ututlávat senzace nebo rovnou lhát jsou rozhodně nesmírné. V posledním desetiletí se událo několik takových senzací, o nichž jsme přinejmenším nebyli takřka informováni a je tedy třeba o nich okolní svět spravit.
Je faktem, že egyptské pyramidy a sfinga se v poslední době, kdy by podle všeobecně uznávaných teorií a informací mělo být vše naprosto jasné, stávají paradoxně čím dál záhadnější. Zdánlivě nezpochybnitelné teorie se hroutí. Již o datování těchto staroegyptských památek se vedou velké spory. Zastánci zkostnatělých teorií udávají letopočet vzniku zhruba na 2500 let př. Kristem. Roku 1990 však plošinu v Gíze navštívil geolog z univerzity v Bostonu Robert Schoch, který vědecky prověřil a prostudoval stopy eroze sfingy. Došel k překvapivému závěru, že nemohly vzniknout působením pouštních větrů s pískem a solí z půdy, ale jedině součinností prudkých větrů a silných dešťů. K takovým dešťům však v Egyptě už nejméně 7000 let nedochází, od té doby, co se Sahara, kdysi úrodná země, proměnila v poušť. Schochův závěr, těžko napadnutelný i veškerými vědeckými metodami, tedy zněl: Sfinga je stará nejméně 7000 až 9000 let. V té době však prý ještě egyptská kultura neexistovala! Také již v roce 1980, oznámili expert na konzervaci kamene Lal Gauri a renomovaný egyptolog Mark Lehner, že opravy na bocích sfingy odpovídají stylu tzv. Staré říše, tedy době Cheopse a Chefrena. Poněkud podezřelý obrat byl, když se Lehner později opravil, že by mohly být až o tisíc let mladší, čili z doby Nové říše. Je třeba si uvědomit, že veškeré oficiální datování je založeno většinou pouze na základě studie výzdoby a vytesaných nápisů na monumentu. Je ale známo, že egyptští faraoni často nechávali přetesávat svá jména podle toho, kdo právě vládl, a stejně tak Chefrenovo jméno na náhrobku mezi tlapami sfingy může pouze znamenat, že jí nechal opravit. Někteří novodobí egyptologové datují celý komplex monumentů v Gíze, nebo alespoň jeho naplánování, již na rok 10450 př. Kristem, jelikož tehdy se přesně 21. března objevilo nad lvím tělem sfingy souhvězdí lva, což definitivně dává smysl teorii, že pyramidy jsou obrazem pásu hvězd v souhvězdí Oriona. V blízkosti pyramid a sfingy se pod zemí nacházejí rozsáhlé chrámy, které byly vytesány do skalních masivů, s fantastickými a nelogickými pravidelnými půdorysy, futuristickou strohostí, neuvěřitelnou geometrickou přesností s dokonalými pravými úhly na každém kroku, zcela prázdné a s neznámým účelem. Jejich půdorysy po převedení do třetího rozměru dávají vzniknout čemusi, co podezřele připomíná jakési stroje, kosmické stanice či lodě, a není tedy divu, že někteří fantasté v nich vidí stroje, kterými přilétli na Zem jejich tvůrci. Zajímavé ale je, že ty jsou zas někdy datovány místo obvyklých 3000 let př. n. l. na neuvěřitelných 40000 let př. n l. Toto všechno jsou však více či méně (spíše ale méně) veřejné debaty, o kterých se může debatovat ještě dlouho.
Skutečnou ze židle zvedající senzací jak v kladném tak negativním smyslu je objev německého inženýra Rudolfa Gantenbrinka a záhadné machinace okolo něj. Celá záležitost se táhne již plných osm let. Rudolf Gantenbrink zkonstruoval rafinovaný robot v podobě malého podzemního vozítka vybaveného velkým množstvím elektroniky, přístroji s laserovými paprsky a vestavěnými videokamerami. Ten pak vyslal na průzkum šachet vedoucích šikmo vzhůru z komory královen v Cheopsově pyramidě. Šachty mají čtvercovou podobu se stěnami o šíři pouhých 20 cm. Po takřka 60-ti metrech dlouhého rachocení a překonávání různých terénních záludností a překážek objevil robot UPUAUT II. na zemi ležící ulomený kus měděného předmětu. A krátce na to zachycuje jakési posuvné dveře, které zjevně vedou shora, odkud byly zasunuty do šachty. Uprostřed dvířek jsou měděné výčnělky, jeden z nich částečně ulomený. Gantenbrink směruje robota ke dveřím, míří laserovým paprskem na spodní okraj dvířek. Paprsek pode dveřmi mizí. To dokazuje, že dvířka nejsou k podlaze připevněna. Jejich ulomený růžek dává tušit prostor za nimi. Prozatím je ale cesta robotovi zablokovaná. Tímto objevem jasně padá domněnka egyptologů, že šachty jsou šachtami větracími.
Už v roce 1987 tým odborníků z univerzity Waseda v Tokiu prosvítil velkou pyramidu elektronickými přístroji. Při tom se Japoncům podařilo lokalizovat celý labyrint dosud neznámých chodbiček a komor. Egyptologové zatím tato měření nebrali příliš vážně, což by už mělo být po Gantenbrinkových přesných videozáznamech minulostí. Tajuplné dveře byly objeveny 22. března 1993 přesně v 11:05 hodin. Byla to senzace a odborníci z Německého archeologického ústavu v Káhiře i kompetentní lidé z egyptského úřadu pro správu starověkých památek se o objevu dověděli. Ale mlčelo se. Veřejnost informována nebyla. A veřejnost by se asi nedověděla nic až do dnešních dnů, kdyby nebylo Rudolfa Gantenbrinka. Ukázal kopii videozáznamu některým odborníkům. Britský tisk se to dověděl 7. dubna, až dva týdny po objevu, kdy uveřejnil první krátkou zprávu. A jak zareagoval Německý archeologický ústav, který se na objevu podílel? Ústav v Káhiře zprávu dementoval. "To je naprostý nesmysl!" řekla mluvčí Ústavu Christel Egorová zpravodajské agentuře Reuter. "Objevené štoly jsou pouze vzdušné šachty a minirobot byl nasazen jen proto, aby změřil vlhkost. Je přece známo, že velká pyramida nemá žádné další komory." Profesor dr. Rainer Stadelmann, velký muž německé egyptologie a ředitel Německého archeologického úřadu v Káhiře, prohlásil: "Je obecně známo, že všechny poklady v pyramidě byly už dávno uloupeny. Za těmi dveřmi žádná komora není!" Slovy Ericha von Dänikena: "Člověk se necítí obelháván, člověk je obelháván!" Vždyť stroj neměl ani jediný měřící přístroj, takže řeči o tom, že měl za úkol změřit vlhkost, jsou prachsprosté lži. Za dveřmi může být všechno možné, ale černý prášek, který byl vidět skrze ulomený růžek, britští experti považují za důkaz organického materiálu, jako jsou kosti mrtvých, za dveřmi. A výška mezi podlahou komory králů a možnou novou komorou je naprosto stejná jako mezi podlahou komory královen a podlahou komory králů…
Jisté je jedno: Rudolfu Gantenbrinkovi, který se zasloužil o tento velký objev, bylo po jeho oznámení sděleno, že ve výzkumu nesmí pokračovat. Oficiální důvod od SCA (Nejvyšší rada pro starověké památky) byl ten, že Gantenbrink v dubnu 1993 prozradil zprávy o objevu britskému tisku a porušil tím prý pravidlo archeologie. A jak se zachoval prezident SCA Dr. Muhamad Ibrahim Bakr? Ten zašel tak daleko, že tvrdil, že je to vše smyšlenka. "Otvor šachty je pro robota příliš malý, než aby jím prošel." řekl a obvinil "německého vědce", že nemá od SCA patřičná povolení pro průzkum. Série podezřelých migrací hlavních úředníků mezi nejvyššími posty egyptologických úřadů, protichůdných tvrzení a stoprocentních názorových obratů, které následovaly, nemají obdoby ani v populárních konspiračních seriálech jako Akta X či české realitě BIS. Dr Bakr poté zbavil funkce šéf-inspektora pyramidového komplexu v Gíze, dr. Zahi Hawasse, ačkoli oficiálním důvodem byla krádež cenné starobylé sochy, která byla pod Hawassovou správou. O tři měsíce později byl i sám dr. Bakr vyhozen ze svého postu presidenta SCA a nahrazen dr. Abdulem Nur El Dinem. Na to dr. Bakr začal mluvit o špinavých praktikách, podvodech a oficiální mafii zapletené do záležitostí okolo pyramid po dobu posledních 20-ti let, jejíž cílem bylo překážet archeologické práci pro své vlastní účely. Tvrdil také, že Gízská plošina utrpěla rozsáhlými krádežemi a finančními podvody. Odmítajíc sdělit konkrétní jména řekl: "Chtěl jsem, aby byla celá věc prokurátně vyšetřena, ale můj požadavek byl zamítnut." Mezitím dr. Hawass odešel do USA, kde najednou prohlašoval objev záhadných dveří za velice důležitý, a spekuloval o významných artefaktech za nimi.
Na začátku roku 1994 byl dr. Hawass opět dosazen na svůj původní post. V té době Gantenbrink nabídl, že na vlastní náklady vyvine nové zařízení, které nepatrným otvorem vnikne do uzavřeného prostoru a pořídí obrazovou dokumentaci. Nabídl svůj robot i to, že osobně zaučí Egyptského technika, jak s ním pracovat a popřípadě otevřít ony dveře. Tato velkorysá nabídka byla nejdříve přijata, ale o měsíc později zas z ničeho nic odmítnuta. "Jsme nyní velice zaneprázdnění" odpověděl dr. Nur El Din. V tom samém čase musel dr. Hawass navzdory všemu, co řekl před návratem na své místo šéf-inspektora, znovu říct: "Nemyslím si že to jsou dveře a nic za tím není." V březnu 1996 ale Hawass opět změnil svůj názor, prohlásil Gantenbrinkův nález za jeden z největších zájmů, a oznámil, že budou dveře otevřeny v září 1996 kanadskou multimediální firmou AMTEX Corporation.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Danda Danda | Web | 30. března 2007 v 17:39 | Reagovat

Já teda teoriím Dänikena moc nevěřím...je sice pravda, že by si lidé měli klást otázky a takové ty záhady jsou někdy prima, když vám pomotají hlavinku a vy nad tím musíte přemýšlet, ale nelze hledat mimozemskou činnost v každé stavbě, která se zdá svým způsobem podivná...já se teda o egypt zajímám, protože je to kultura, která mě svým způsobem přitahuje a chci o ní víc vědět, ne kvůli nějakým marťanům, kteří si přijeli na zemi postavit pyramidy...:D

2 Silmarienna Silmarienna | 1. dubna 2007 v 19:05 | Reagovat

To Danda: Díky za komentář ;-)

Mě egyptologie taky celkem zajímá, ale bohužel díky škole si těžko hledám čas, abych se jí mohla věnovat... Mě na tomhle článku ani tak neupoutala nějaká záhadnost, ale to, jak někteří lidé schválně a s velkou oblibou způsobují komunikační šum a zatajují důležitá fakta, která už stejně nemá cenu skrývat... A také to, že i v tak vznešených vědních kruzích, kde by se teoreticky měli pohybovat samí inteligentní a vzdělaní lidé, se někdo může stát obětním beránkem a je vyhozen prostě jen pro to, že moc mluvil, že vynesl na světlo informace, které máme všichni právo se dozvědět. Je to přece historické dědictví, dědictví všech a nejen těch, kteří zrovna byli u jeho nalezení, a proto si na něj činí nárok...

Takže asi proto jsem sem ten článek dala...

Uf, tak to bylo vyčerpávající :-) Asi jdu spát :-D

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama