Mýty o třídění odpadu

29. září 2007 v 14:30 | Silmarienna |  Životní prostředí
Před vhozením do kontejneru je třeba odstranit z PET lahve víčko a etiketu.
ŠPATNĚ!
PET láhve můžete do kontejneru vhazovat s etiketou i víčkem. Obojí bude při dalším zpracování odstraněno. PET láhve sešlápněte!!! Nesešlápnuté láhve jsou objemné a tím zdražují přepravu, komplikují manipulaci a recyklace se tak stává nákladnější.Před vhozením do kontejneru musím kelímky od jogurtů, másla a jiných potravin důkladně vymýt.
ŠPATNĚ!
Drobné znečištění obalů nevadí. Stačí tedy, když potravinu dojíte nebo z kelímku vyškrábete. Zbytek nečistot bude odstraněn při dalším zpracování.Před vhozením do kontejneru musím z časopisů a dokumentů odstranit kancelářské svorky.
ŠPATNĚ!
Svorky není třeba odstraňovat. Při dalším zpracování, takzvaným rozvlákněním, jsou odloučeny. Z papíru se stane hladká kaše a těžší části jako svorky a sponky klesnou ke dnu, odkud jsou vybírány magnetickou separací.PVC je také plast a tak patří do žlutého kontejneru.
ŠPATNĚ!
PVC do kontejneru na tříděný odpad nepatří!!! Komplikuje následné zpracování směsných plastů a energetické využití. PVC obsahuje chlor, při zahřátí tak mohou vznikat nebezpečné zplodiny. Tento druh plastu poznáte dle značky 3. Jedná se například o novodurové trubky či linoleum.Před vhozením do kontejneru musím plastové obaly od kosmetiky důkladně vymýt, je to chemikálie.
ŠPATNĚ!
Stačí když zbytky kosmetických přípravků jako jsou mýdla, šampony, krémy vylijete. Dočištěny budou při dalším zpracování.Před vhozením do kontejneru musím z dopisních obálek vytrhnout fóliové okénko.
ŠPATNĚ!
Do kontejneru na papír můžete vhazovat obálky celé. Zpracovatelé mají zařízení, která si s fóliovými okénky poradí za vás.Do kontejneru nesmím vhazovat skartovaný papír.
ŠPATNĚ!
Do modrého kontejneru vhazujte skartovaný papír stejně jako každý jiný papír, který není mokrý, mastný nebo jinak znečištěný. Tím se myslí i biologické nečistoty.Kontejnery na nápojový kartón jsou vadně vyrobeny. Kartón není možné do něj odhodit.
ŠPATNĚ!
Na každém kontejneru je nápis, že je třeba nápojový kartón před vhozením stlačit. Otvor v kontejneru je speciálně konstruovaný pouze pro stlačený kartón. Jen tak je možné do třídící nádoby sesbírat větší množství kartónů a zároveň je tak snížena možnost vhazovat odpad, který do tohoto kontejneru nepatří!Před vytříděním nápojového kartónu musím odtrhnout umělohmotný uzávěr.
ŠPATNĚ!
Pokud ve vaší obci probíhá sběr nápojových kartónů, prázdný kartón pouze vypláchněte vodou, stlačte a i s víčkem odhoďte do kontejneru nebo oranžového pytle, který je ve vaší obci pro tento odpad určen.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Terka Terka | Web | 29. září 2007 v 14:39 | Reagovat

ahojky chtěla sem ti říct dneska mi někdo smazal blog a řeknu ti že to není moc příjemné takže si dávej pozor,ptž tohohle blogu by byla fakt škoda

ps: založila jsem si novej blog myslim že ti nedá moc práce kliknout na odkaz a napsat komentář tak zatim ahoooooooj

2 Silmarienna Silmarienna | 29. září 2007 v 14:47 | Reagovat

Jejda, tak to je mi líto... Bohužel ale nevím, co můžu dělat pro to, aby mi ten můj někdo nesmazal, těžko tomu můžu nějak zabránit... No snad budu mít štěstí. Na tvůj blog mrknu :-)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama