AMNESTY INTERNATIONAL: Znásilnění: neustálá hrozba pro darfurské ženy

6. dubna 2008 v 16:14 | Silmarienna |  AMNESTY INTERNATIONAL: Stop násilí na ženách!
05.03.2008
" Okolo táborů není dostatek dřeva. Ale Arabská Jammala dominuje této oblasti a my si nedovolíme jit daleko. Jsi-li muž, budeš zbit. Jsi-li dívka, budeš znásilněna." - Přemístěný muž žijící v kempu, 2007.
Nejméně 2,3 milionu lidí bylo přemístění kvůli konfliktům v Dárfuru. Většina z nich byla ze svých domovů a komunit vyhnána a v současné době žijí ve více než 65 táborech rozmístěných kolem Dárfuru.
Stovky tisíc lidí byly vyhnány ze svých domovů v letech 2003 až 2004 během útoků, které byly provázeny nejen zabíjením, ale také znásilňováním žen v dosud nevídané míře.
Janjawidští bojovníci využívají znásilnění jako zbraně k ponížení a potrestání komunit, které napadli. Často útočí i na veřejnosti a unášejí některé ženy do vojenských táborů, kde je po celé měsíce nutí sloužit jako sexuální otrokyně.
V táborech žije více žen než mužů a znásilnění hrozí nejvíce těm, které se odváží vyjít z kempu. Většina tábořišť je obklopena pásy pouště s malým výskytem stromů. Oběti znásilnění jsou tak nejvíce ženy vydávající se hledat dřevo nebo nakupovat na trh. Násilníci jsou hlavně Janjawidští bojovníci, vládní vojáci, opoziční ozbrojené skupiny a dokonce i sami vystěhovaní muži.
Dívka přesídlená během konfliktů vypověděla, že byla během sbírání dřeva znásilněna skupinou mužů ze Súdánské armády. Když ji její bratr vzal na místní policejní stanici, policista odmítl nahlásit případ a zadržel chlapce, když nesouhlasil s tímto postupem.
" Vzpomínky na ten den mám stále na mysli. Nemůžu tvrdit, že jsem se z toho vzpamatovala. Ten šok je děsivý. Nevěřím policii a nikdy ji věřit nebudu," řekla dívka pro Amnesty International.
Většina Dárfurských žen znásilnění nikdy nenahlásí. Je nepravděpodobné, že by pachatel byl dopaden a dívky tak nevidí mnoho důvodů, proč si ničit pověst a vyhlídky na manželství.
Policie zřídkakdy vyšetřuje nahlášené případy znásilnění, obzvlášť když jsou údajní násilníci členové Súdánských ozbrojených sil. V té chvíli se spravedlnost jeví jako nemožná. V některých případech se navíc stává, že zatčena je osoba, která žalobu podala.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama