Saúdskou dívku znásilnili. Teď ji ještě budou bičovat

6. dubna 2008 v 16:27 | Silmarienna |  !!! TOHLE SI PŘEČTĚTE !!!

Saúdská realita. Zahalené ženy kráčejí ulicemi Rijádu.

ZDROJ: www.amnesty.cz (resp. MF Dnes) 21. listopadu 2007 10:30 Českým dívkám se tento příběh patrně bude zdát naplněním nejhoršího snu, v konzervativní Saúdské Arábii se ovšem stal. Devatenáctiletá žena, která byla loni znásilněna šesti muži, má být potrestána bičováním a vězením.
Důvod? Saúdský soud jí klade za vinu, že se prý krátce před znásilněním dobrovolně ocitla ve společnosti cizího muže. Což je v saúdské monarchii trestné. Když si oběť dovolila postěžovat médiím, popuzený soudce jí trest zvýšil. A přidal vězení.
Proti rozsudku se zvedla vlna odporu i v samotné Saúdské Arábii. "Nejde pouze o tuto dívku, ale o každou ženu v naší zemi," říká Fauzíja Ajúní z nově formované asociace na ochranu ženských práv. "Bojíme se o své životy, v nebezpečí jsou naše sestry a dcery. Máme strach vyjít na ulici," dodává.
Devadesát ran za přisednutí do auta
Co se vlastně stalo... Celý příběh se začal psát v okamžiku, kdy vdaná žena, kterou arabská média označují písmenem Q., přišla na schůzku se známým mužem.
Onen mladík se s ní chtěl údajně setkat proto, aby jí předal společné fotografie, které pořídil, když bylo Q. šestnáct let. Podle médií ji prostřednictvím těchto fotografií soukromého rázu vydíral.
Není zcela jasné, zda Q. posléze nasedla do auta dobrovolně, či do něj byla vtažena násilím. Jisté je, že byla zavezena za město Kádif, kde k setkání s násilníky došlo. Zde byla během tří hodin opakovaně, podle policejních protokolů celkem čtrnáctkrát znásilněna šesticí později odsouzených mužů.
První soud poslal násilníky do vězení, udělil jim však nepříliš vysoké tresty od deseti měsíců do pěti let. Nezapomněl však ani na postiženou dívku, kterou odsoudil k devadesáti ranám bičem. A to právě proto, že prý Q. dobrovolně zůstávala ve společnosti muže, který nebyl ani jejím manželem, ani příbuzným.
Prvním rozsudkem byl Abdulrahmán al-Lahím, právník oběti a ochránce lidských práv, "upřímně šokován". Inicioval nové soudní řízení. Tehdy Q. promluvila o případu pro média. Následovala však druhá sprcha. Soudce zvýšil tresty nejen mužům, kteří si nyní pobudou za mřížemi dva až devět let, ale i dívce Q. Té nadělil dvě stě ran bičem a k tomu šestiměsíční pobyt v ženské věznici. Prý za to, že "chtěla manipulovat soudem prostřednictvím médií".
Šance pro krále Abdalláha
Ba co více, problémy má i právník postižené Abdulrahmán al-Lahím, kterému hrozí, že přijde o advokátskou licenci.
Již tak tragický příběh je o to smutnější, že postižená patří k šíitské větvi islámu, jejíž příslušníci jsou v radikálně sunnitské monarchii vystavováni ústrkům. Podle saúdských aktivistů proto nejde pouze o pohrdání právy žen, ale i náboženských menšin.
O případu referují nejen arabská, ale i saúdská média a lze konstatovat, že řada z nich s obětí znásilnění sympatizuje. Stále hlasitější aktivisté se nyní dovolávají pomoci krále Abdalláha, který tak dostal jedinečnou šanci naznačit, jakým směrem se má ubírat soudní reforma, kterou prosazuje.
Poznámka: Četla jsem pak další článek - o tom, že král dívku omilostnil (údajně). (S.)
 

2 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 Verča a Terča - eSbé Verča a Terča - eSbé | E-mail | Web | 27. května 2008 v 18:05 | Reagovat

na našem blogu probíhá bleskovka,tak se přihla.Sry za reklamu

2 Janaye Janaye | E-mail | Web | 2. září 2016 v 15:15 | Reagovat

Thanks for that! It's just the answer I neeedd.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama